जीवनशैलीरोचक खबरसमाचारस्वास्थ्य

दातमा मासु अड्किए के गर्ने ?

खानेकुरा दाँतमा अड्कनु सामान्य समस्या हो । तर प्रकृतिले हाम्रा दाँत, जिब्रो र गालाको संरचना र कार्यप्रणालीलाई यस्तो बनाएको छ कि सामान्यतया कुनै पनि खानेकुरा दाँतको बीचमा अड्किन सक्दैन। दाँतमा जिब्रो र गालाको लगातार घर्षणका कारण हाम्रो दाँत सफा हुन्छ।

कहिलेकाहीँ केही अड्किए पनि कुल्ला गरेर मात्र बाहिर निस्कन्छ। तर यदि कुनै व्यक्तिको विशेष दाँत वा दाँतमा खाना अड्किएको छ भने, कतै केही गडबड छ भनी बुझ्नुहोस्, यसका लागि दन्त चिकित्सकको सल्लाह लिनुपर्छ। प्रायः धेरै मानिसले टुथपिक वा सिलाईको लठ्ठीले अड्किएको पदार्थलाई बाहिर निकाल्ने गरेको देखिन्छ। यो समस्याको समाधान होइन । यो समस्या समाधान गर्न कतिपय व्यक्तिले स्वतः इन्टर डेन्टल ब्रस अर्थात दुई दाँतको बीचमा प्रयोग गरिने ब्रश प्रयोग गर्न थाल्छन् ।

आफ्नै तरिकाले समाधान खोज्नुको अर्थ दाँतसम्बन्धी रोगहरूलाई बढावा दिनु हो। दाँतमा खाना अड्किएर गिजा र गिजा सुन्निने (पाइरोरिया) हुन सक्छ।

यो समस्याको समाधान दाँत गुफा र पाइरियाको उचित उपचार पछि सम्भव छ। गम सर्जरी पछि प्रभावित दाँत को लागी, यो सामान्यतया केहि हप्ता भित्र समाधान हुन्छ।

खाना दाँतमा अड्किने कारणहरू

दाँतको बीचमा गिजामा खाना अड्कनुको मुख्य कारण भनेको गिजा ढिलो हुनु हो, जब गिजा ढीलो हुन थाल्छ, तिनीहरूको बीचमा एउटा सानो ठाउँ बन्छ जसमा रेशायुक्त फलफूल, फूल वा खानाको केही अंश दाँतको बीचमा अड्किन्छ। खाना खाँदा दाँत, जसले हामीलाई पछि दुखाइ दिन्छ र दाँत सड्न सक्छ।

ख्याल राख्नुहोस्

१. धेरै पटक, जब बिरामी दन्त चिकित्सककहाँ गएर दाँतमा केहि अड्किएको छ भनी भन्छन् (उदाहरणका लागि, पालक, साग, बन्दाकोबी, मेथी, आदि), दन्त चिकित्सकले यस्तो संकेत पाउँछन्। दाँतमा वा दुई दाँतको बीचमा केही गडबड छ। यदि बिरामीले आफ्नो दाँत हेरे र सबै ठीकठाक देखिन्छ भने पनि गुफा वा गिजाको समस्याको उपस्थिति पुष्टि हुन्छ।

२. दाँतको बीचमा वा अन्य कुनै ठाउँमा मुखमा खाना अड्किएमा, त्यहाँ सडेपछि दुर्गन्ध आउनु स्वाभाविक हो। साथै, नजिकैका दाँतहरू क्षयबाट पीडित हुने सम्भावना बढ्छ।

दाँतमा फसेको खाना हटाउने उपाय

१. यदि तपाई बारम्बार दाँतमा खाना अड्किने समस्याको सामना गर्दै हुनुहुन्छ भने, पक्कै पनि राम्रो दन्त चिकित्सकबाट दाँत जाँच गराउनुहोस्।

२. खाना पछि प्रत्येक पटक कुल्ला।

Related Articles

Back to top button